Admin Admin
Broj poruka : 415 Points : 5380 Репутација : 0 Datum upisa : 17.06.2012 Godina : 51
| Naslov: Додатни услови ЕУ постојe Čet 21 Jun 2012 - 7:23 | |
| Додатни услови ЕУ постоje ИЗВОР: ПОЛИТИКА | ЧЕТВРТАК 21.06.2012 | 08:41
Београд -- Тврдње политичара да ЕУ није пред Србију ставила нове услове везане за Косово само су формалне. Ти услови су помињани више пута, пише Политика.
Подсетимо, лист Политика је у уторак објавио текст "Да ли наши политичари прећуткују додатне услове ЕУ", на који су стигле бројне реакције са свих страна. Међутим, додаје тај лист, проблем с реаговањима је у њиховој формалности, а тврдња да нема додатних услова не значи да Србији није поменуто све оно што је побројано као додатни услов.
А оно што је наведено као додатни услови за званични Београд, уколико жели наставак евроинтеграција је:
· Примена досадашњих договора између Београда и Приштине (које иначе Београд, Приштина и Брисел различито тумаче)
· Укидање "паралелних" институција на северу Косова, при чему се не мисли на образовне и здравствене установе
· Отварање канцеларија Београда у Приштини и Приштине у Београду
· Укидање суда у Косовској Митровици
· Увођење посебног позивног телефонског броја за КиМ
· Сусрет на највишем нивоу Београда и Приштине
"Политика" пише да је тачно до све то нису званични услови Европске комисије, али такође је тачно да су они саопштавани српској страни неколико пута као ставови најмоћнијих земаља Европске уније.
Александар Вучић, в. д. председника СНС-а, јуче је потврдио да отварање канцеларија није званичан услов ЕУ, али је додао да се о томе разговара већ две-три године.
Да ли ће Србија морати до краја године да отвори канцеларију у Приштини и омогући отварање канцеларије Косова у Београду уколико хоће да у децембру добије датум за почетак приступних преговора са ЕУ?
Одговор се налази у присећању на оно шта се догодило у децембру прошле године. Европска комисија је тада оценила да је Србија испунила постављене услове за стицање статуса кандидата, али то се није догодило због противљења Немачке. Она је тада инсистирала на условима који нису били "званични услови ЕУ" и нису били "додатни услови", закључује се у тексту у "Политици".
Зато је фраза да ЕУ нема нове услове за Србију, која се могла чути као реакција на текст "Политике" само део истине, додаје тај београдски лист.
Политика подсећа и да је Маја Коцијанчић, портпаролка високе представнице ЕУ Кетрин Ештон, изјавила да ЕУ није поставила нове услове за придруживање Србије ЕУ, али је истовремено подсетила на став Европског савета, који од Србије тражи да се кроз остварење преговора постигне "видљиво и одрживо побољшање односа са Косовом".
Коцијанчићева је одбила да појасни шта конкретно значи побољшање односа с Косовом, а управо у тим детаљима крије се суштина, додаје се у "Политици".
Није случајност ни то што је управо Ивица Дачић, који у овом тренутку држи конце у рукама када је реч о формирању будуће владе, обелоданио неке од услова који се успостављају Београду.
"Мислите да ћемо моћи у владу која ће после три дана рећи да то мора бити испуњено, да се отвори канцеларија Владе Србије у Приштини и косовске владе у Београду?“, рекао је недавно лидер СПС-а, а подсећа "Полтика" и додаје да је и приштински лист "Коха диторе" јуче писао о томе да је на списку услова отварање канцеларија у Приштини и Београду.
И о увођењу посебног телефонског позивног броја за Косово такође се разговарало, а Србија је била против тог предлога, јер су власти свесне тога да би тиме фактички признале независност Косова. | |
|