Admin Admin
Broj poruka : 415 Points : 5380 Репутација : 0 Datum upisa : 17.06.2012 Godina : 51
| Naslov: "УСЛОВИ" за ПОЧЕТАК преговора Србије са ЕУ Uto 18 Sep 2012 - 22:35 | |
| Седам услова Немачке за почетак преговора Србије са ЕУ
Немачки парламент је објавио 7 услова које Србија треба да испуни за отпочињање преговора о чланству Србије у ЕУ. Србија у ЕУ без КиМ ... - До момента доношења одлуке о отпочињању преговора Србија мора да испуни Акциони план који је почетком 2011. године склопила са Европском комисијом. Тај план обухвата 96 тачака односно задатака и закона који су утврђени Акционим планом.
- Расветљавање напада на немачку амбасаду у фебруару 2008. године, а када је Немачка признала независност тзв. Косова. Очекују се видљиви помаци у разјашњењу и кривичном гоњењу.
- Иако је Србија протеклих година предузела видљиве кораке у превазилажењу прошлости потребно је даље напредовање. Корак назад је изјава “да у Сребреници није било геноцида”. Бундестаг очекује јасне сигнале у правцу наставка помирења у региону.
- Пре доношења одлуке у немачком парламенту о отпочињању преговора Србије, очекује се потпуна реализација досадашњих резултата у процесу преговора између Београда и сепаратиста.
- Укидање српских институције на северу КиМ, које немачки парламент назива паралелним.Бундестаг очекује почетак континуираног укидања паралелних структура у безбедносном апарату и управи као и њиховог финансирања.
- Београд мора још више да употреби свој утицај и континуирано утиче на Србе са севера да активно сарађују са Еулекс и Кфором.
- Србија пре преговора мора да покаже видљиву вољу да је спремна да постигне правно обавезујућу „нормализацију односа са Косовом с перспективом да обе пуноправне чланице у смислу ЕУ уговора могу реализовати своја права и обавезе независно једна од друге и заједно“.
| |
|
Admin Admin
Broj poruka : 415 Points : 5380 Репутација : 0 Datum upisa : 17.06.2012 Godina : 51
| Naslov: И Бугарска поставља Србији своје услове за ЕУ! Sre 19 Sep 2012 - 0:05 | |
| Bugarski uslovi za Srbiju? | Извор: [You must be registered and logged in to see this link.] |
После изјаве потпредседнице Бугарске Маргарите Попове да Србија неће постати чланица ЕУ док не реши проблем бугарске мањине и Дојче веле пише да ће приближавање Србије и Македоније ЕУ бити условљено решавањем отворених питања.
Бугарска жели да услови приближавање Србије и Македоније Европској унији решавањем неких отворених билатералних питања, пише данас Дојче веле.
Недавно је бугарски министар спољних послова Николај Младенов изјавио да би "Бугарска требало да дефинише смернице за политику према својим суседима у оквиру евроинтеграција земаља Балкана", не желећи да о тим смерницама детаљније говори.
У Србији је овог пролећа доста негативних реакција изазвала потпредседница Бугарске Маргарита Попова која је приликом једне трибине у Босилеграду, обраћајући се припадницима бугарске мањине, изјавила да Србија неће постати чланица ЕУ уколико не реши проблем бугарске мањине.
Попова је том приликом рекла и да ће Софија употребити право вета како би осигурала поштовање права бугарске заједнице у Србији .
Политиколог Марин Лесенски у планираним смерницама види добро средство против напетости између Бугарске и њених суседа.
Тако ће из политике бити протеране непромишљене изјаве владиних кругова у Софији и популистички написи бугарских медија, сматра Лесенски.
Он је нагласио да о историји морају да расправљају историчари, а да се од политичара очекује да решавају практична билатерална и трилатерална питања, привредне и трговинске односе, инфраструктуру и енергетске пројекте.
Према Лесенском, Бугарска, као чланица ЕУ, има обавезу да увек у билатералним односима поступа одмерено.
Бивша шефица бугарског тима у приступним преговорима с ЕУ Антонаета Приматарова подсећа да би инструментализација европских перспектива Србије и Македоније у сврху решавања отворених суседских спорова била врло неприлична и неукусна.
Приматарова као пример наводи гранични спор између Словеније и Хрватске због којег је Словенија годинама блокирала Хрватску.
Тај спор је, додаје Приматарова, имао јасну правну димензију, док је бугарско-македонске спорове око језика, историје и културе врло тешко правно дефинисати.
"Надајмо се да нећемо доживети бугарски наставак сулуде свађе између Грчке и Македоније око имена", закључила је Приматарова. | |
|