Добро дошли на званични форум Србског покрета Слободна Србија.
Пријавите се како би могли да учествујете у најинтересантнијим расправама из области политике, историје, културе, забаве ...
Добро дошли на званични форум Србског покрета Слободна Србија.
Пријавите се како би могли да учествујете у најинтересантнијим расправама из области политике, историје, културе, забаве ...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Званични форум Србског Покрета Слободна Србија. Добро дошли!
 
PortalPortal  PrijemPrijem  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  
Traži
 
 

Rezultati od :
 
Rechercher Napredna potraga
Ključne reči
Zadnje teme

Заборављени Гаврило Принцип VRATI-SE

Ko je trenutno na forumu
Imamo 8 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 8 Gosta

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 74 dana Uto 15 Okt 2024 - 13:25
Novembar 2024
PonUtoSreČetPetSubNed
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
KalendarKalendar

 

 Заборављени Гаврило Принцип

Ići dole 
AutorPoruka
Admin
Admin
Admin


Broj poruka : 415
Points : 5380
Репутација : 0
Datum upisa : 17.06.2012
Godina : 51

Заборављени Гаврило Принцип Empty
PočaljiNaslov: Заборављени Гаврило Принцип   Заборављени Гаврило Принцип Icon_minitimeČet 28 Jun 2012 - 9:46

Заборављени Гаврило Принцип
28. 06. 2012 21:20 |

Беч – Крвава кошуља аустријског престолонаследника Франца Фердинанда, коју је носио на Видовдан 1914, изложена је, наводно, по први пут у чувеном Војно-историјском музеју у Бечу, симболично, уочи годишњице сарајевског атентата који је био повод за Први светски рат. Кошуљу милитантног Хабзбурга који се уочи атентата свим срцем залагао за превентивни рат против Србије, посетиоци ће моћи да виде само до 11. јула, јер историјском експонату, тврде, смета излагање светлу, што поставку чини ексклузивном и мами посетиоце.

Заборављени Гаврило Принцип Vidovdan1

Аустријанци чувају успомену на свог престолонаследника, иако је он још за живота био одбачен од породице, а као државника га нису ценили чак ни савезници. С друге стране, успомену на Принципа не чувају ни Срби, а камоли остали јужни Словени, иако су га некада славили као Прометеја борбе за ослобођење од туђинског јарма.

Принципови пуцњи на Видовдан 1914. означили су коначни распад два последња феудална царства Европе – Хабсбуршког и Османског – и ослобођење словенских народа који су стењали под њиховим јармом. Међутим, од почетка деведестих почела је беспоштедна кампања против успомене на меланхоличног идеалисту, који је маштао о слободном и социјално праведном свету. Много тога је подсећало на пропагандни филм Вермахта из 1941, који приказује како усташе кундацима ломе спомен-плочу на којој пише “Са овог мјеста 28. јуна 1914. године Гаврило Принцип својим пуцњем изразио је народни протест против тираније и вјековну тежњу наших народа за слободом”. Пола века касније, 1992, војници Изетбеговићеве Армије БиХ, маљевима су у комаде разбили реплику исте спомен-плоче и однели у бронзи изливене Принципове стопе из сарајевског тротара.

Заборављени Гаврило Принцип Variaciok_2_Gavrilo_Princip

Родна кућа Гаврила Принципа у Обљају код Босанског Грахова спаљена је током рата 1995, и никад није обновљена. Капела видовданских јунака, у којој су сахрањени он и његови саборци на гробљу Циглане још постоји, иако су је 1996. тешко оштетили непознати вандали.

Иницијатива да Принципове стопе буду враћене на обалу Миљацке ни до данас није макла даље од идеје, а један од услова је да се истовремено подигне и споменик Францу Фердинанду и његовој супрузи Софији, које је он убио.

„Такав споменик био би логичан корак у реконструкцији мита о Хабзбурзима, у чијој је функцији и излагање кошуље Франца Фердинанда у Бечу“, каже др Владимир Давидовић, пасионирани трагач за заборављеним културним благом, стручњак за међународно право који је дуже од деценије био секретар САНУ.

„Није баш сигурно да су у чувеном бечком војноисторијском музеју – Арсеналу, изложени оригинални експонати. У њему је био изложен и пиштољ ‘маузер’ којим је Принцип наводно убио Фердинанда, иако је од атентатора полиција запленила ‘браунинг’.“

Тврди се да су кошуљу сачували и музеју предали монаси строгог језуитског реда у Бечу, који с времена на време изабацују из својих архива понеко сензационално откриће везано за сарајевски атентат. Тако су 2004. из подрума извадили пиштољ тврдећи да је баш из њега пуцао Принцип. Откриће је постало светска сензација, а сви светски медији пренели су вест о открићу “најсмртоноснијег пиштоља света којим је српски националиста Принцип изазвао Први светски рат и смрт 15 милиона људи”. Оружје је постало хит на изложбама у светским музејима, а усамљеник Принцип, болешљиви меланхолични деветнаестогодишњи идеалиста који се пре атентата најчешће дружио с књигама, описиван је као српска верзија Бин Ладена.

„Та кампања траје дуго, још од пре самог атентата и покушава да наметне тезу да су “Срби реметилачки фактор у Европи” и “завереници и краљоубице”, што је био повод напада на Србију у оба светска рата“, каже професор др Мома Павловић, директор Института за савремену историју.

Кампања

Излагање крваве кошуље Франца Фердинанда у музеју у Бечу пред Видовдан представља део дуге кампање за ревизију историје коју воде управо изазивачи Првог светског рата – каже професор др Мома Павловић.

Видовдански календар

* 1398. године одиграла се битка на Косову.

* 29-30. јуна 1913. започео Други балкански рат.

* 1914. Гаврило Принцип убио је Франца Фердинанда и његову супругу Софију, а Србија гурнута у рат.

* Донет Први устав Краљевине СХС и проглашен Видовданским.

* 1989. на 600 годишњицу Косовског боја Слободан Милошевић се својим говором винуо у политичку орбиту.

* На исти дан је 2001. понижавајуће предат Хашком трибуналу. л Као званичан државни празник Видовдан је уведен на 500. годишњицу Косовског боја 1889. године, а укинут доласком комуниста на власт.
Nazad na vrh Ići dole
https://sp-slobodnasrbija.serbianforum.info
 
Заборављени Гаврило Принцип
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
 :: ИСТОРИЈА :: Модeрна историја (19. и 20. век)-
Skoči na: