Добро дошли на званични форум Србског покрета Слободна Србија.
Пријавите се како би могли да учествујете у најинтересантнијим расправама из области политике, историје, културе, забаве ...
Добро дошли на званични форум Србског покрета Слободна Србија.
Пријавите се како би могли да учествујете у најинтересантнијим расправама из области политике, историје, културе, забаве ...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Званични форум Србског Покрета Слободна Србија. Добро дошли!
 
PortalPortal  PrijemPrijem  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  
Traži
 
 

Rezultati od :
 
Rechercher Napredna potraga
Ključne reči
Zadnje teme

СЛАВА - ЗАШТО СЕ СЛАВИ СЛАВА и КАКО VRATI-SE

Ko je trenutno na forumu
Imamo 5 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 5 Gosta

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 47 dana Sre 10 Apr 2013 - 12:45
Mart 2024
PonUtoSreČetPetSubNed
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
KalendarKalendar

 

 СЛАВА - ЗАШТО СЕ СЛАВИ СЛАВА и КАКО

Ići dole 
AutorPoruka
Admin
Admin
Admin


Broj poruka : 415
Points : 5129
Репутација : 0
Datum upisa : 17.06.2012
Godina : 50

СЛАВА - ЗАШТО СЕ СЛАВИ СЛАВА и КАКО Empty
PočaljiNaslov: СЛАВА - ЗАШТО СЕ СЛАВИ СЛАВА и КАКО   СЛАВА - ЗАШТО СЕ СЛАВИ СЛАВА и КАКО Icon_minitimeUto 11 Nov 2014 - 3:00

ЗАШТО СЕ СЛАВИ СЛАВА 
Како се слави крсна слава на правилан духовни начин и чему то окупљање у породици
Објављено: 11/11/2014

Време је слава. Свуда на сваком кораку неко вас зове на славу и неко организује славу. На жалост, већина то ради накарадно и извитоперено. Најчешћи одговори зашто се слави слава међу већином људи у Србији су следећи:

СЛАВА - ЗАШТО СЕ СЛАВИ СЛАВА и КАКО Slava10


„Ред је такав“, „Тако је радио мој отац“, „То је традиција“, „Слава је леп обичај да се окупимо и прославимо видјање“, „Сви славе, па ваља се“, „То је црквени обичај“, „Леп је то породични празник“ и тако редом.

Сви ти одговори су обична глупост и традиционално уврежено друштвено сујеверје, чак и када су наслеђени од славних предака, који су можда некада давно усвојили погрешан облик прославе славе па сада ви настављате. Зашто се слави слава нема много додира са таквим мишљењем, па ако и даље мислите на један од ових сличних формалних начина прослављања славе, морам да вас обавестим да сте у незнању и да код верујућих људи испадате затуцани формалиста. Мало оштро ово зборим и увредљиво, али када вам објасним шта ви радите и кога вређате, онда ћете можда и разумети мој оправдани гнев према формалистима, који формално славе славу и који кажу да је важна прослава и забава а не знају смисао празника. 
Такви најчешће формално славе славу а да не знају због чега то чине.

Зашто се слави слава уопште – чему то окупљање у породици

Крсна слава једне породице је прослава светитеља који заступа вас и ваше укућане пред Господом. Када славите славу, славите светитеља или арханђела, а не себе и своја животна достигнућа или своје уважене госте које сте позвали на славу.

Слава породице је духовни обред у част вашег свеца заштитника. Слављењем славе ви му се захваљујете на свим молитвама које Богу упућује за вас и ваш дом. Он стално бди над вама и моли Господа да вам опрости ваше грехе и сагрешења, моли Га да вам да целомудреност и трезвеност да не лутате кроз живот пун искушења и греха. Он вас често и штити од зла а да ви то ни не знате нити осећате, јер је духовни свет махом скривен. Он прати целу вашу породичну лозу, пратио је све ваше претке, прати вас а пратиће и наследнике, у оној мери колико га ви будете поштовали и у молитви призивали.

Ваш крсни светитељ вам је најближе духовно биће које се брине за вас. Не можете да појмите колико много се брине и колико се моли Господу за вашу тупавост, да је се ослободите, да се ослободите духовних и свих других обмана, да имате чисту и живу веру, да спасете душу своју и прикључите му се на небу након упокојења. Велики духовни посао чини ваш крсни светац а ви не можете ни мали духовни подвиг. А посебно вам је тешко да га испоштујете на дан његове славе када га цела Црква прославља.

Ако живите побожно и ревносно лако ће вам постати јасно зашто се слави слава. Али пошто не живите, за вас је слава формалност и дружење, гозба и пијанчење, забава и просто окупљање, уместо да буде свечани чин и обред поштовања кроз који вам стиже благослов од вашег светитеља, заштитника куће. 

Да, научите шта значи слава, то је породични обред у славу светитеља, породична молитва захвалности за све што крсни светитељ ради за вас и породична молитва да вас светитељ заштиник благослови на његов дан, да вам у свему у дому и породици добро иде. Зато и служе сви они претходни обреди, долазак свештеника у дом да свети водицу и брашно, затим одлазак у цркву на сечење славског колача, на литургију и након тога на читање Акатиста свецу заштинику у дому своме. Још ако заветно постите 7 дана на води пре славе, исповедите се и причестите, ваш светац заштиник ће још ватреније замолити Господа да вам опрости грехе и сагрешења на причешћу, да вас оздрави душом и телом.

Велики је духовни значај славе, добија се благослов светитеља, зато се слава слави.
А ако ви мислите и даље да је слава окупљање најближих уз трпезу, гозба и пијанка, онда боље да не славите славу, јер тиме само вређате вашег светитеља. Има толико разлога зашто бисте се ви окупили на ићу и пићу, увек можете наћи разлог да позовете госте на теревенку. И тада формалност има смисла, нико вам неће замерити ништа, ни на небу ни на земљи.

Како се слави слава правилно, односно неправилно

Узмете православну литературу и питате свог свештеника како се правилно слави слава и зашто се слави слава. Немојте да лутате и да правите глупости на своју руку. Често сте усвојили лоше навике од родитеља или пријатеља а најчешће сте усвојили потпуно погрешно мишљење шта је слава. Слава се слави због Свеца заштитника дома, он је главни на слави и домаћин и гост, нисте битни ни ви а ни ваши гости. Не слави се слава да бисте се показали као одличан домаћин гостима, него као ревностан домаћин свецу заштитнику.

Отуда немојте да вашег Свеца заштиника вређате следећим стварима:

- ни по коју цену не спремајте мрсну славу ако дан славе пада на посни дан. Ако је слава посна, онда је посна, гости који то не могу да поднесу нису достојни да буду део славе и да добију благослов вашег светитеља. Исто тако, не идите код оних који мрсе на својој посној слави, вређају светитеља, не будите део њиховог греха!
- не зовите на славу оне који нису крштени и који нису православни. Када постану православни биће позвани и учествоваће у благодети благослова светитеља, у заједничарењу истог православног духа. Они који нису православни одбијају истиниту веру па не могу ни да буду пуни поштовања према смислу славе и светитељу, све док се не преумне и не увиде смисао прославе.
- не напуштајте цркву након сечења колача због некакве журбе, потребе да све спремите за госте. Све може да сачека и све је мање битно. Останите на целој литургији да добијете благослов вашег светитеља који се тај дан прославља. Њега ради морате да будете на литургији. Гости и све остало је мање битно.
- на дан славе ништа не радите, не бавите се пословима, као што ништа не треба да радите црвеним словом и недељом.
- не пропустите да након литургије и доласка кући, сви заједно испред иконе светитеља прочитате Акатист вашем светитељу. Упалите свећу, кандило, искључиво стојећи очитајте уводне молитве и прочитајте цео Акатист – песму хвале и молитву свецу заштинику. Макар ћете се једном годишње на тај начин захвалити вашем светитељу.
- не раздвајајте се током славе, породица треба да буде на окупу тог дана.
- не избегавајте да славите славу зато што вам је отац жив, то је глупост и духовно сујеверје које нема везе са стварношћу. Сваки син који се одвоји од куће, почиње уз очев благослов да самостално слави своју крсну славу за свој дом и своју породицу.
- не славите дупле славе, славу жене, то није по духовном поретку. Нека жена из поштовања и духовне везаности према Светитељу њеног дома тај дан оде у Цркву на литургију, нека прочита Акатист светитељу њеног дома, али нека не слави славу у свом дому. Сваки светитељ је живо духовно биће и заслужује част и поштовање али у свему мора да постоји поштовање духовних принципа.
- слава се не слави ван куће, то је породични духовни празник. Слава се не слави у кафани, ресторану, кафићу, позајмљеном или изнајмљеном простору, јер се ваш светц заштиник тамо неће наћи, он не борави тамо, он је присутан у вашем дому. Сви изговори да немате довољно места да прихватите госте, да их има пуно, решавају се тиме што имате други и трећи дан славе, као и избором гостију.

Ваљда вам је сада јасније зашто се слави слава и како је прослављате!


преузето са: (Ш.В. – Башта Балкана)

За слављење Славе непходно је имати следеће:

СЛАВА - ЗАШТО СЕ СЛАВИ СЛАВА и КАКО Slava-10



Неколико дана пре Славе, домаћин треба да позове свештеника да му у дому освети Славску Водицу.


Citat :
На свечано постављеном столу окренутом икони, уочи доласка свештеника, треба да се налази: свећа на чираку, славски колач, кољиво (жито), чаша црног вина, кадионица са тамјаном, шибица, као и списак чланова породице ради помињања у молитви.

За Освећење Водице треба припремити:         
        - чинију са чистом водом 
        - босиљак 
        - тамјан 
        - кадионицу 
        - свећу 
        - списак живих чланова породице
        - списак умрлих чланова породице

Освећење водице се обавља на источном зиду собе пред славским иконама, а испред иконе је упаљено кандило. Чину освећења водице треба да присуствују сви чланови породице који су се тог тренутка затекли у кући. Освећење водице је врло важан чин, јер се кроз водо-освећење силаском Духа Светог, освећује породични дом као и сви његови чланови. Освећена водица се чува како би с њом домаћица замесила Славски Колач.

Славски колач

За Крсно име свака кућа припрема славски колач. То је нарочити хлеб од  пшеничног брашна замешен с квасцем и богојављенском водицом (вода освећена у цркви на Богојављање) или оном коју је свештеник освештао уочи славе.

СЛАВА - ЗАШТО СЕ СЛАВИ СЛАВА и КАКО Slava_10СЛАВА - ЗАШТО СЕ СЛАВИ СЛАВА и КАКО Is-hs-10
Citat :
На свечано постављеном столу Славски колач представља жртву брагодарности Богу што смо кроз Исуса Христа и Његово страдање спасени од пропасти која би нас стигла због наших грехова.

Крстобразно ломљење славског колача представља страдање Христово ради нас. Преливање преломљеног колача вином (које симболично представља крв Исусову) значи да смо Христовом крвљу очишћени од својих грехова.
 
Колач се около опаше једним венцем од теста,  као појасом; по горњој кори прекрсте му се два каиша од теста и у њих се отисну четири литургијска печата са грчком скраћеницом ИС-ХС НИ-КА, што значи - Исус Христос побеђује. На овој кори могу се ставити још неки украси-фигуре, као голуб, симбол Светога Духа, клас пшенице, и грожђе. 

Славски колач се по правилу не сече него само ломи. Колач се окреће "наопосун", по сунцу, од леве (у народу негативне) према десној (у народу позитивној) страни. То се чини ради домаћег напретка. Истовремено се колач подиже у вис са жељом да се усеви подигну према сунцу и да зрелим плодом олакшају живот заједнице.
Славска свећа
Свећа треба да буде од чистог пчелињег воска. Крсну свећу ваља да запали домаћин кад дође свештеник да му реже колач или кад пререзан колач донесе из цркве. Свећа обично гори цео дан.   

Славска свећа означава жртву, најчистију и најневинију, као што пчеле праве мед, скупљајући сладак мирисни сок са разних чистих и мирисних цветова. Тако и молитва свечара и његове породице треба да потиче из његовог чистог срца 
и мирисне, неукаљане душе. 

Славском свећом се изражава свечаност празника и радост домаћих.

СЛАВА - ЗАШТО СЕ СЛАВИ СЛАВА и КАКО Slava_11

Citat :
Славска свећа показује да су свечар и његова породица синови Светлости а не мрака. Као што светлост свеће разгони мрак тако и светлост Христова разгони таму.

Славска свећа је симбол жеље и тежње свечара
- да упозна Светлост живота -  Господа Бога и Његовог Сина Исуса Христа,
- да светлост Божија просвети разум њихов, осветли и оснажи врлине у њима и упути ух да време на земљи проведу у беспрекорном хришћанском животу и 
- да хришћанска љубав запламти у њиховим душама, као што пламти и пламен њихова славске свеће!


Славско жито - Кољиво 

Пшенично зрно је символ смрти и васкрсења, символ вечног живота: зрно бачено у земљу проклија и распада се, али из њега никне клас који доноси много више зрна. Кољиво се спрема као жртва захвалности Богу за дате земаљске плодове и у част светитеља кога славимо, као и за спомен на наше претке који су у вери живели и који су за веру дали своје животе.Жито се кува уочи Славе. 

Кад се жито скува, вода се одлије, а жито испере и просуши. После се меље и слади шећером и то означава блажени и слатки небески живот праведних хришћана после смрти, који су својим животом и делањем на земљи заслужили. 

Кољивом се служе сви укућани по старешинству одмах после освећења, као и гости који тога дана долазе у кућу. Пре послужења житом треба се прекрстити и то се увек чинити стојећи, опет у знак поштовања према Светитељу. 

СЛАВА - ЗАШТО СЕ СЛАВИ СЛАВА и КАКО Slava-11

Citat :
Кољиво се спрема као жртва захвалности Богу за дате земаљске плодове и у спомен светитеља кога славимо, као и за успомену на оне наше претке који су у вери живели и на оне који су за веру дали своје животе. Ову чињеницу потврђује и молитва која се чита приликом благосиљања кољива:  ... Ти сам, сведобри Царе благослови и семење ово са разним плодовима, и освети верне који буду јели од њега, јер слуге Твоје принесоше ово Теби у славу Твоју и у част Светога (име свеца) и у спомен оних који преминуше у благочестивој вери.

Како је кољиво установљено
Цар Јулијан, звани Апостат (отпадник), беше примио Хришћанство у младости, а кад је постао цар, одрекао се Христа и постао поново идолопоклоник и велики прогонитељ Хришћана. Знајући да Хришћани посте Велики пост, а нарочито прву недељу овога да би се причестили, хтео је да наруши прописе Хришћанске Цркве. Зато тајно нареди управнику Цариграда да све што се на тржници налази за јело попрска крвљу жртава које се приносе идолима, како би се Хришћани оскрнавили. 

Али, Свети Тихон, преко патријарха цариградског, Евдоксија, јави Хришћанима да ништа не купују на тржници за јело, већ да кувају кољиво - пшеницу са медом - и то једу. Они тако и учине - целу прву недељу Великог поста јели су само кољиво. Доцније је уведено у употребу и при прослављању крсног имена - славе. Пшенично зрно је симбол смрти и васкрсења: зрно бачено у земљу проклија и распадне се - умире, али из њега ниче клас који доноси много више зрна. 

Кољиво се о слави не спрема за покој душе светитеља који се слави, као што неки погрешно мисле. Јер сви светитељи су живи у Господу и налазе се пред Њим као наши заступници и молитвеници, а жито се спрема искључиво у њихову част, а никако за покој душе. Зато се славско кољиво обавезно спрема за све славске дане, па и за Светог Архангела Михаила, Светог Илију, као и за Богородичине и Христове празнике. 

Вино 

О Крсном имену вино је потребно да свештеник њиме прелије колач и кољиво, а оно што остане у чаши или флаши домаћин по обичају попије.
Вино је супституција за бескрвну жртву. Оно служи за преливање кољива и колача. Употреба вина у гозби на крсном имену припада магији која дочарава изобиље. "Колач се прелива вином а дом миром, животом, здрављем, добром."

Уље 

Уље је потребно да се упали кандило у кући пред иконом. 
 
Тамјан

У свакој Православној српској кући може се наћи грумичак тамјана у свако доба, по речима једног историчара, "јер се Срби свакад најпре каде, кад се год кућански моле Богу", а за Крсно име и најсиромашнији свећар купи га макар и најмање.

СЛАВА - ЗАШТО СЕ СЛАВИ СЛАВА и КАКО Slava-12


Тамјан се запали и гори у блаженом диму који се пење према божанству да га умилостиви и одобровољи.
 
Икона

Славска икона са кандилом поставља се, ако је могуће, на источној страни зида најугледније просторије у кући. Владика Николај каже да -"ми не обожавамо ништа и никога осим Пресвете Тројице у Јединици ЈЕДНОГА БОГА. Али ми поштујемо светитеље, као најбољу децу Божју и следбенике Христове, и њиховим ликовима указујемо посебно поштовање". 


По правилу свака икона требало би да је претходно освећена у цркви, где то свештеник обави у олтару, "Освећене иконе су канали моћне Божје благодати која лечи, препорађа, просвећује, охрабрује и опомиње. Господ Бог толико љуби своје светитеље и мученике као најближи круг своје породице, да даје чак моћ и њиховим ликовима када се поштују и њиховим именима када се призивају". 
СЛАВА - ЗАШТО СЕ СЛАВИ СЛАВА и КАКО Ikone10
Nazad na vrh Ići dole
https://sp-slobodnasrbija.serbianforum.info
 
СЛАВА - ЗАШТО СЕ СЛАВИ СЛАВА и КАКО
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» ЧАСТ И СЛАВА "ГВОЗДЕНОГ ПУКА"
» СРЕЋАН РОЂЕНДАН и СРЕЋНА СЛАВА, РЕПУБЛИКО СРПСКА
» САД - ЗАШТО РАТУЈЕМО!? (Видео)
» ИСТИНА о ономе о чему се ћути
» Зашто се крију детаљи о Косову?

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
 :: ВЕРА :: СветоСавско Православље-
Skoči na: